Eolské ostrovy

leží v Tyrhénském moři u severního pobřeží Sicílie v aktivním vulkanickém pásmu mezi Etnou a Vesuvem. Jsou to sopečné ostrovy, tedy vrcholky sopek vyčnívající nad hladinu. Jsou součástí italské provincie Messina, náležející k autonomní oblasti Sicílie. Šest ostrovů - VulcanoLipariPanareaStromboliFilicudi a Alicudi - tvoří jeden správní celek - comune di Lipari. Sedmý ostrov Salina ( s obcemi Santa Marina SalinaMalfa a Leni) je samostatný a má vlastní správu.

Starověká legenda vypráví o tom, že bůh Eolo, král větrů, se zamiloval natolik do tzv.“sedmi sester“, že se rozhodl z nich učinit jeho domov. Možná je to jen legenda, ale naproti tomu Eolie jsou domovem větru a odrazu těch, kteří se rádi nechávají unášet jeho směrem, aby tak tak navštívili nejkrásnější zákoutí ráje.

Každý z ostrovů je odlišný a nabízí jiné zážitky a pocity. Je jednoduché zamilovat se do ostrovu Stromoboli a jeho „hlasu“ nebo do ticha, který je hlavní vlastnosti ostrovů Filicudi a Alicudi. Na ostrově Vulcano můžeme narazit na jemný písek a téměř „ohlušující“ tmu. Ostrov Salina inspiroval básníka italské kinematografie Massima Troisi.

Liparské ostrovy nejsou jen pláže, moře a západy slunce, ale také kultura, tradice a hlavně ideální destinace pro ty, kteří chtějí prožít nezapomenutelnou dovolenou plnou dobrého jídla a pohostinnosti. Při troše štěstí mohou návštěvníci během plavby kolem ostrovů zahlédnout hejna delfínů, kteří zde žijí ve volné přírodě.

Lipari

Přístav Lipari se svým historickým jádrem, pevností a katedrálou je také největší městskou částí na ostrovech. Na Lipari žije zhruba 10 200 obyvatel. Je zde pevnost z 16. století postavená na starších řeckých základech, další stavební památkou je katedrála ze 17. století postavená na starších normanských základech. Archeologické průzkumy dosvědčují obývání ostrova již v 17. století př. n. l. Nejvyšším vrcholem ostrova je Monte Chirica vysoký 602 m n.m. Na ostrově jsou ložiska obsidiánu, jehož drobné černé úlomky na místech bez vegetace kontrastují se světlou barvou pemzy, která se tu těží dodnes. Matka Eolských ostrovů, bohatá na historii, kulturu a tradice, je domovem významného archeologického muzea, který je postaven na Akropoli ve Via del Castello.

Lipari je také slavný pro své skalnaté útesy, které se nachází jižně od ostrova Vulcano,nebo pro své náměstíčko, které nese název Marina Corta Sottomonastero a slouží jako výchozí bod pro setkání s přáteli, a proto je toto místo velmi živé a obklopeno bary a restauracemi. Pokud tedy vyhledáváte spíše ruch a zábavu, neváhejte navštívit ten ostrov, který nabízí nejen nádhernou přírodu.

Vulcano

 je nejjižnějším ostrovem Liparského souostroví. Celý ostrov patří administrativně k městu Lipari. Byl to právě ostrov Vulcano, který dal jméno celé vědě, vulkanologii. Označení "vulkán" (angl.volcano, itl. vulcano) se dnes používá pro všechny sopky na celém světě. Ve starověku, kdy bylo Vulcano aktivní sopkou, se lidé domnívali, že páry stoupající z kráteru jsou dílem řeckého boha ohně a kovářů, HefaistaŘímským ekvivalentem boha ohně byl ovšem Vulkán, proto se sopečnému kuželu začalo říkat "Vulkánova propast"La Fossa di Vulcano. Podle projevů sopečné činnosti měl mít Vulcanus v hoře svou kovárnu, odkud pochází také další známý název "Stará kovárna"La Forgia vecchia. V současnosti je kráter označován jako "Velký kráter"Gran Cratere.

Vulcano je kontinuální souhra barev a vůní, které dělá z ostrovu malé mistrovské dílo přírody. Díky chůzi po málo osvětlených ulicích ostrova, můžete narazit na malé chomáčky kouře, jehož charakteristický zápach síry dělá Vulcano tak atypickým a odlišným od ostatních ostrovů. Nádherné scenérie zálivu s černým pískem, ze kterého se můžete dívat na ostatní ostrovy, krása mořského dna a zátoky, které jsou přístupné pouze z lodí, dělají z Vulcana hlavní turistickou destinaci pro všechny, kteří chtějí prožívat nevšední zážitky a využít výhody sirných lázní v přírodě.

Salina

 je nejvyšší z Eolských ostrovů. Patří k nim však pouze geograficky, od roku 1867 je nezávislá na správě z Lipari. Výjimečná je i svou vegetací. Vrcholové partie jejích šesti vyhaslých sopečných kuželů jsou na rozdíl od ostatních ostrovů pokryty hustým jehličnatým lesem. Nejvyšším vrcholem je Monte Fossa delle Felci vysoký 962 m n. m., z něhož si můžete vychutnat výhled až na sopku Etna.  Ostrov je rozdělen na dva horské masivy, rozdělené hlubokou průrvou. Ekonomika ostrova je založena především na zemědělství a lesnictví. Mimo jiné se zde vyrábějí kapary a malvazové víno, které je sladké a aromatické podávané jako dezertní víno. V posledních letech stoupá i význam turismu. Na ostrově se rozkládají města Santa Marina SalinaMalfa a Leni. Žije zde zhruba 2280 obyvatel. Tento ostrov inspiroval slavného italského režiséra a básníka Massima Troisi k natočení filmu „Il Postino“. Neuvěřitelnou krásu můžete nalézt v zátoce nesoucí jméno „Pollara“, která se skládá z lávových kamenů a podvodních jeskyní. Také stojí za navštívení pláž „scario“, tvoří ji nádherný přírodní amfiteátr, která se nachází ve měste Malfa. Vaše cestování může okořenit návštěva místních butiků. 

Panarea

patří k malé ostrovní skupině, která leží severovýchodně od ostrova Lipari. Vznikla pravděpodobně sopečným výbuchem v roce 126 př. Kr.. S okolními ostrůvky tvořila pravděpodobně dříve jediný velký ostrov. V dřívějších dobách byla Panarea známa pod jménem Euonymos. Na ostrově se vyskytují četné průvodní sopečné jevy - fumaroly.

Tři malebné vesničky Ditella, San Pietro a Dranto leží na V pobřeží ostrova. Na jeho J špici, na rozeklaném mysu Punta Milazzesse, byly odkryty v roce 1948 základy 23 domů doby bronzové ze 14. stol. př. Kr. Asi 4 km severovýchodně od Panarei se tyčí malý skalnatý ostrůvek Basiluzzo, kde se pěstují kapary. Dalšími členy ostrovní skupiny jsou Dattilo a Lisca Bianca a několik dalších skalisek. Výjimečně průzračná voda a rozmanitá mořská fauna jsou atraktivní pro potápěče. Punta Milazzese na jižním okraji ostrova nabízí nejen pohled na základy osídlení z doby bronzové, ale i velmi malebné útesy a cestou i krásnou pláž. Půlhodinová cesta k vykopávkám rozhodně není zbytečně promarněným časem. Čistě bílé domy kontrastují s fialovou barvou exotické rostliny Bougainvillea.

Nádherná v zimě, okouzlující v létě, ten nejmenší eolský ostrov se stal významným bodem pro turisty, kteří hledají zábavu v krásném prostředí.

Stromboli

Pokud někdo hledá trochu andrelinu, tak ostrov Stromboli je pro něj ideálním místem.  Je to malý ostrov ležící v Tyrhénském moři tvořený stejnojmennou, stále aktivní sopkou.  Základna sopky leží 2 100 m pod mořskou hladinou, nejvyšším bodem ostrova je vrchol Vancori – 924 m n. m. Tato sopka dala jméno strombolskému typu vulkanické erupce. Když přichází večer, tma obklopí celý ostrov, ale vždy jsou vidět záblesky světla pocházejících z lávových proudů, které společně splývají s hladinou moře. Obyvatelé Stromboli se s touto stále činnout sopkou natolik sžili, že naplnili pobřeží San Bartolo, San Vincenzo a vesnici Ginostra malými obchůdky, restauracemi, bary nejrůznějšího druhu, zmrzlinárnami a podobně. Pokud byste zavítali natenko ostrov lodí, zjistíte, že se na pevnou zem dostanete jen díky motorovému člunu, jelikož ostrov nemá žádný přístav pro turistické lodě, tudíž jediná možnost je se připevnit k bójce. Samozřejmě obyvatelé jsou vynalézaví a zřídili zde „mořskou taxi službu“ to znamená, že se můžete domluvit s místní osobou, která vás pomocí člunu dopraví na pevninu. Stromboli je ideální destinací pro ty, kteří mají rádi na dovolené pohyb, a proto si mohou domluvit výstup na jeden z nejkrásnějších kráterů na světě společně s oprávněným průvodcem, v případě, že aktivita sopky se nebude vymykat normálu. Také si můžete vychutnat noční plavbu (ať už vlastní lodí pokud si troufáte nebo organizovanými skupinami s místními a jejich lodí) kolem ostrova a vidět tak na vlastní oči sopečné výbuchy a chrlení lávy. Na tomto ostrově zažijete chvilky, na které s určitostí jen tak nezapomenete a stojí za to tuto přírodní krásu zažít na vlastní kůži.

 Filicudi

Jeho nejvyšším vrcholkem je Fossa Felci 774 m n. m. Západní členité pobřeží ostrova je vhodné k potápění. U Capo Graziano se nacházejí archeologické vykopávky, základy kruhových staveb. Celý ostrov je administrativně součástí obce Lipari (comune di Lipari). Žije zde zhruba 160 stálých obyvatel. Ostrov je díky své kráse zapsán v Unescu. Jeho charakteristickým znakem jsou strmé svahy a skalnatá pobřeží, která jsou většinou pokrytá rostlinou zvanou Janovec. Na Filicudi se nachází nejznámější jeskyně „grotta del Bue Marino“. Je to koutek malého ráje na zemi. Hra se světlem díky různým lomům vás zanechá bez dechu. Tato jeskyně je útočištěm, kde naleznete oázu klidu. Je to jeden z nejkrásnějších zákoutí celého eolského království. Z hlediska paleontologie je zajímavý poloostrov Capo Graziano, kde se nachází velké osady z doby bronzové. Nedaleko od ostrova, uprostřed moře, se nachází velmi vysoký skalnatý útes, který je pro svůj tvar nazýván „Canna“ (hůl).  

Alicudi

Tento malý ostrov je ve skutečnosti více než 2000 m vysoká sopka (počítáno od mořského dna), stará asi 90 000 let. Její nejvyšší vrcholek Filo dell' Arpa vystupuje nad mořskou hladinu do výšky 675 m. Na ostrově nejsou žádné silnice, pouze soustava schodišť spojující jednotlivé osady a domy roztroušené na svahu sopečného kužele. Jediným dopravním prostředkem jsou tu soumaři. Pobřeží ostrova tvoří strmé útesy, v jedné části ostrova je i pláž ke koupání, ke které se dá dojít pěšky. Na ostatní pláže se můžete dostat pouze a jedině z moře. Na ostrově je dnes řada opuštěných domů, zvláště dále od pobřeží. Významnou část těch obydlených tvoří letní sídla, především Italů ze Sicílie a také cizinců. Trvale zde žije zhruba 130 obyvatel. Na Alicudi se zdá, že se zastavil čas. Na tomto místě se milovníci přírody mohou vyřádit sledováním místi fauny a flóry jak pod mořskou hladinou, tak na pevnině.

DUFOUR 430 Grand Large Fiodena

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě:

Registrovaná v Itálii (italská vlajka)
Rok: 2019
Délka : 
13.24 m
Ponor : 2.10 m
Kapacita palivové nádrže: max.250 L
Kapacita nádrže na vodu : 430 L
Motor Volvo penta: 50 hp

More about sailboat

Dufour 390 GL Inycum

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě:

Rok výroby : 2019
Vlajka: italská
Celková délka : 11.94 m
Počet míst: 6+2
Kabiny: 3
WC: 3
max.kapacita palivové nádrže : 200 L

More about sailboat

Dufour 520 GL "Sirius"

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě

Rok výroby : 2019
Vlajka: Italská

More about sailboat

Dufour 360 GL "Harry"

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě

Rok výroby : 2019
Flag: Italian
Celková délka : 10.73 m
max.kapacita palivové nádrže : 160 L
max.kapacita vodní nádrže : 220 L
síla motoru : 19 CV
Hlavní plachta : 34.5 m²

More about sailboat

Dufour 382 GL "Shira"

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě

Rok výroby : 2018
Vlajka: italská
Celková délka : 11.15 m
max.kapacita palivové nádrže : 200 L
max.kapacita vodní nádrže : 380 L
síla motoru : 55 hp
Hlavní plachta : 40 m²

More about sailboat

Dufour 460 GL Diego

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě : 

Rok výroby: 2018
Celková délka: 14.15 m
Teak: v kokpitu​​​​​​​
Kapacita palivové nádrže: 250 L
Kapacita vodní nádrže: 530 L
Síla motoru: 75hp
Hlavní plachta: 52.80 m²

More about sailboat

Dufour 460 GL Aquilo

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě :

Rok výroby: 2016
teak: v kokpitu
Celková délka : 14.15 m
Kapacita palivové nádrže : 250 L
Kapacita vodní nádrže : 530 L
Síla motoru : 75hp

More about sailboat

Dufour 382 GL Notus

Kotviště: Marina di Portorosa

Popis lodě : 

Celková délka : 11.25 m
Ponor : 1.90 m 
Max.kapacita palivové nádrže : 200 L
Max.kapacita vodní nádrže : 380 L
Síla motoru : 55hp
Hlavní plachta : 36 m

More about sailboat
Přihlásit se k odběru RSS - Eolské ostrovy