10. 6. 2020

Víte, co si s sebou vzít na jachtu?

Za pár dní vás čeká první dovolená na jachtě a vy začínáte panikařit, protože nevíte, co si vzít s sebou? Dokážete se rychle sbalit na suchozemskou dovolenou, ale na tu na vodě si nejste jistí? Žádný stres! Poradíme vám, co s sebou, aby byl váš pobyt na lodi pohodlný stejně jako v hotelu u pláže.

Osobní dokumenty a kapitánský průkaz jsou základ

Každá dovolená většinou začíná kontrolou osobních dokumentů jako je cestovní pas nebo občanský průkaz. Ty si určitě nezapomeňte přibalit ani na jachtu. Kromě toho si sebou vezměte platný kapitánský průkaz a případně průkaz radiotelefonisty. Zkontrolujte si, že vám charterová společnost dala všechny potřebné dokumenty k lodi a k samotnému pronájmu.

Jaké dokumenty k lodi potřebujete?

 • Smlouva o pronájmu lodi, která informuje o podmínkách mezi pronajímatelem a nájemcem lodi.
 • Check-in/check out list, který obsahuje veškeré vybavení lodě, od technicky funkčního zařízení, až po inventář v kuchyni a v kajutách
 • Crew list, kde je soupis všech osob cestujících na lodi
 • Potvrzení o zaplacení kauce na loď

Pojištění v případě nenadálé události

Na dovolenou na jachtě se nezapomeňte pojistit nejen vy, ale myslete i na pojištění kauce. To se vám vyplatí v případě, že na lodi něco rozbijete nebo se během plavby něco pokazí.

Pro lepší plánování a orientaci vám přijde vhod i průvodce přístavy a kotvení. Některé charterové společnosti jej nabízí, ale zeptejte se předem, případně si tohoto průvodce určitě sežeňte.

Co sbalit s sebou na loď?

Přemýšlíte, že si své osobní věci zabalíte do kufru nebo do podobně tvrdé cestovní tašky? To vám úplně nedoporučujeme. V kabinách není příliš prostoru na velká cestovní zavazadla. Nabízí se však možnost uskladnit si u charterové společnosti prázdné kufry, vždy je však nutné se společnosti nejprve zeptat, zda tuto službu poskytuje. U nás to možné je, díky tomu se vyhneme ničení vnitřního vybavení lodě.

Co si sbalit na loď?

Sbalte se do měkké cestovní tašky nebo batohu, který jednoduše složíte a umístíte do jednoho z úložných prostor tak, aby vám při pobytu nepřekážel. V kajutách většinou bývají pouze menší skříňky, kam se vejdou všechny osobní věci.

Jaké oblečení je vhodné na jachtu?

Jachta vás neomezí ani ve vašem stylu oblékání. Je však třeba myslet na to, že prostor v jachtě je značně omezený. Navíc, počasí na moři může být proměnlivé. Nutností se tak stávají nejen plavky, ale i větrová bunda. S sebou na loď si vezměte oblečení, které nezabere moc místa a zároveň se v něm budete cítit dobře.

Co si tedy vzít s sebou?

 • 3-4 trička
 • Kraťasy
 • 1x lehké kalhoty
 • Plavky
 • Větrovou bundu
 • 1x svetr nebo mikinu
 • Kšiltovku nebo jinou pokrývku hlavy
 • Spodní prádlo a ponožky
 • Lehké pyžamo
 • Sluneční brýle

A co obuv?

Hodit se vám budou také pohodlné boty, které nebudou na mokré podlaze klouzat a dělat černé šmouhy – sandály, žabky. Na případné turistické výpravy si zabalte pevnější boty nebo boty do vody na plavání. Ženy určitě ocení i lehké šaty na pláž i na večerní procházky po městě. Pokud charterová společnost nenabízí ručníky a plážové osušky, nezapomeňte ani na ně.

Jakou kosmetiku jistě na palubě oceníte?

Kosmetika se vám bude hodit i na palubě. Vaše pokožka i vlasy bývají v létě hodně namáhány, kvůli neustálému horku a suchu, obzvláště pak na moři, kde je slaný vzduch. Jak svou kůži i vlasy ochránit? Kromě klasického šampónu a kondicionéru na vlasy si přibalte i bezoplachový balzám do suchých vlasů, který můžete použít kdykoliv během dne.

Vaši pokožku chraňte opalovacími krémy nebo oleji. V případě spálení kůže od slunce se vám budou hodit i krémy po opalování. Přibalte si hydratační krémy a nezapomeňte ani na balzám na rty.

Co si vzít na jachtu
Jaká kosmetika se vám bude hodit na plavbu

Samozřejmosti pak je kartáček na zuby a zubní pasta, hřeben na vlasy, sprchový gel. Z dekorativní kosmetiky doporučujeme zabalit voděodolné přípravky. Neberte si velké balení, protože na ně není v jachtě dostatečný prostor.

Před odjezdem si u charterové společnosti zjistěte, jaké hygienické a čisticí prostředky klientům nabízí. Někteří je mají v ceně, jiní za příplatek a někteří je nenabízí vůbec. Hodit se vám může toaletní papír, hygienické ubrousky, čistící prostředky jako je jar či houbičky na nádobí.

Ověřte si u charterové společnosti možnost nákupu potravin a dalších potřeb. Zeptejte se především, kde se nachází nejbližší supermarket, a zda tento obchod poskytuje službu delivery od board (doručení na loď).

Nezapomeňte ani na léky, které pravidelně užíváte

V lodi by povinně měla být lékárnička první pomoci, ale nezapomeňte si sebou vzít i další léky. Jedná se zejména o léky na nevolnost, průjem, bolest a případně osobní léky, které pravidelně užíváte.

Potraviny a život na lodi

Lodě jsou připraveny k životu téměř jako doma. V kuchyni najdete vše potřebné, od ledničky, až po hrnce a někdy i kávovar. I na lodi tedy můžete zdokonalovat své kulinářské schopnosti.

Jídlo si můžete nakoupit dopředu nebo vždy čerstvé v přístavech či městech, kde najdete supermarkety nebo minimarkety a někdy i specializované prodejny třeba na italské potraviny. Některé společnosti vám na požádání mohou nakoupit a na lodi vše připravit. Vy tak přijdete do nachystané kuchyně. Nezapomeňte na dostatečné množství pitné vody – na lodi bývá horko.

Zachovejte si vzpomínky díky fotoaparátu

Co by se vám mohlo ještě hodit? Pro uchování vzpomínek si nezapomeňte vzít i něco z elektroniky. Určitě využijete fotoaparát nebo ideálně sportovní kameru do vody, mobil, počítač a všechny kabely a nabíječky k tomu. Podmořský svět je zajímavý, proto doporučujeme přibalit i věci na šnorchlování. Na závěr si přibalte něco pro dlouhou chvíli, třeba knížku nebo stolní hry.

Nezapomeňte, že místa, která na jachtě navštívíte, nejsou koncem světa. Vše si můžete podle potřeby dokoupit. Zbytečně se tedy nestresujte balením a plavbu si hlavně naplno užijte!

Co o nás napsali

Velmi krásný zážitek, vidět co jinak z břehu nikdy neuvidíte. Příjemná plavba, spolehlivost, vysoký komfort na lodi, koupání na širém moři.... Plavba na lodi doporučuji všem, kdo to ještě nezažil.
Jiří Kačírek
Pobyt na plachetnici splnil všechna naše očekávání, v nabízeném komfortu v mnohém předčil a celý zážitek byl umocněn krásou navštívených ostrovů.
Ludmila Konečná