Egadské ostrovy

Souostroví Egadské ostrovy se nachází několik kilometrů od západního pobřeží Sicílie a patří do provincie Trapani v Itálii. Jejich celková rozloha činí 37,45 km2. Egadské ostrovy lze rozdělit na ostrovy Favignana, Lévanzo a Marettimo. Hlavním zdrojem obživy na všem ostrovech je rybolov, který se zaměřuje zejména na hojně se zde vyskytujícího tuňáka.

K výše zmíněným ostrovům ještě patří dva miniostrůvky Formica a Maraone, ležící mezi Lévanzo a Sicílií, které obklopuje azurově čistá voda. Právě zde žije velké množství tuňáků. Na těchto ostrovech zažijete opravdové soukromí a odtržení od civilizace, budete si připadat doslova jako na pustém ostrově.

Egadské ostrovy jsou typické nádhernou středomořskou přírodou, teplým podnebím a slunečným létem. Díky skutečně nízké populaci je toto souostroví místem klidu vhodným pro všechny milovníky prázdných pláží a nedotknuté přírody.

Lévanzo – malý ostrov s překrásnou krajinou a klidem

Nejmenším z ostrovů je Lévanzo, nacházející se v severovýchodní části souostroví. Tento ostrov svou krásou připomíná Řecko. Rozlohou má 5,82 km2 a žije na něm pouze 200 lidí. Turisté tento ostrov vyhledávají zejména za účelem návštěvy jeskyně s prehistorickými malbami, nacházející se v Grotta del Genovese, která byla objevena v roce 1952.

Oproti obrovské Sicílii je ostrov Lévanzo opravdu maličký, za to na vás zde dýchne pravá středomořská atmosféra a jižanský klid. Všude rostou olivovníky, pomerančovníky a pryskyřníky, po ostrově pobíhají kozy. Na ostrově je jedna malá vesnička s kavárnami a obchodem se suvenýry. Jinak je zde pouze několik farem a letních vil.

Ostrov Levanzo
Levanzo

Favignana – rušný ostrov s živou atmosférou

Favignana je hlavním a největším z Egadských ostrovů, a zároveň patří k těm nejrušnějším. Leží západně od ostrova Sicílie na jihu souostroví a jeho rozloha činí 19,8 km2. U tohoto ostrova ještě leží malé neobydlené ostrůvky Preveto, Galera a Galleota.

Favignana je pravděpodobně nejvhodnějším výchozím bodem pro návštěvu celého souostroví. Na ostrově se nachází vesnice se stejným názvem, která patří do provincie Tarpani. Ostrov je chráněnou oblastí s četnými jeskyněmi, nádhernými a dlouhými písčitými plážemi a bohatou vegetací jako jsou makchie, rohovníky, olivovníky a škumpy. Také se zde vyskytuje vzácný druh ropuchy Bucotes Siculus.

Místní se živí lovem tuňáků a těžbou sopečného tufu. Rozvoj turistického ruchu proměnil Favignana na velmi příjemný a turisticky vyhledávaný ostrov, hlavně pak díky příznivým podmínkám pro koupání a cyklistiku. Ostrov se také může pyšnit množstvím architektonických památek.

Favignana – rušný ostrov s živou atmosférou

Marettimo – koupání v průzračných vodách mezi jeskyněmi

Marettimo je 2. největší ostrov Egadského souostroví. Jeho rozloha činí 12,3 km2. Nachází se na západě souostroví a z výše zmíněných je nejvzdálenějším ostrovem od italské pevniny.

Na ostrově se nachází zrekonstruovaný byzantsko-normanský kostel. Kolem pobřeží je několik působivých jeskyní a mnoho skvělých míst pro plavání v průzračných vodách, přístupných pouze lodí.

Nejvyšším bodem ostrova je Monte Falcone s 686 m. Marettimo má přes zimu okolo 300 obyvatel, v létě poté přibližně 700. Nárůst přes léto je způsoben příjezdem rybářů, pracovníků turismu a tradičních řemesel.

Ostrov se může pyšnit bujnou vegetací, nachází se zde více než 500 druhů rostlin. Stálými obyvateli jsou také osli, koně, divoké kozy, králíci orli, sokoly a rackové.

Ostrov Marettimo

Rádi byste navštívili a prozkoumali Egadské ostrovy?
Pronajměte si naši plachetnici a vyrazte tam, kam vás srdce a vítr táhnou!