Palermo

Palermo je hlavním městem Sicílie a pátým největším městem Itálie. Jeho rozloha činí 158 km2 a počet obyvatel se blíží k 700 000. Zajímavostí je, že Palermo leží v uměle zavlažované nížině Concad´Oro, která je lemována horami.

Hlavním cílem turistů je hojný počet překrásných památek, které pamatují bohaté doby arabské a nomádské nadvlády. Naleznete tu kostely, paláce, barokní a renesanční stavby či krásné mozaiky. Historický střed města je charakteristický kombinací normanské a orientální architektury, historických parků a zahrad. Velmi oblíbené jsou zde pouliční trhy, které spíše připomínají návštěvu Afriky.

Bohatá historie města

Město Palermo založili Féničané v 7. století př. n. l. a využívali jej jako obchodní překladiště. Velkým mezníkem bylo vybudování přístavu s názvem Panormos, který postavili Řekové. Následně město dobyli Římané, poté jej převzali Vandalové a následovali Ostrogóti. Po celou historii přecházela vláda města z ruky do ruky, až toto dobývání ukončil Garibaldi, čímž se roku 1861 stalo součástí Italského království a následně Itálie. Od roku 2015 je město zapsané na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Město Palermo

Cizokrajné město, které vám učaruje

Palermo je velmi živé město, které má určitě co nabídnout. Palmy, klima, tropická vegetace a exotický celkový vzhled města společně s mořským vzduchem vám jistě učarují. Cizokrajný půvab města a nejkrásnější památky jsou hlavními důvody tak vysoké obliby této destinace.

Všechny nejvýznamnější památky Palerma se nacházejí v centru města, ve čtyřech čtvrtích Albergheria, Capo, Vucciria a La Kalsa, které spojuje křižovatka Quattro Canti. Tu lze považovat jako neoficiální rozcestník a orientační bod zároveň.

Nejkrásnější památky? Je jich nespočet

K nejkrásnějším památkám se řadí kostel San Giovanni degli Eremiti s mešitou a křížovou chodbou, charakteristický pěti orientálnímu kupolemi. Nádherná je také impozantní katedrála z 12. století, která se pyšní normanskou architekturou. Vstup do této katedrály je zdarma, obdivovat zde můžete krásnou architekturu a rozlehlý interiér. V katedrále je pohřben například Fridrich ll., který vydal Zlatou bulu sicilskou.

Na malém pahorku Palazzo dei Normanni kousek od katedrály stojí opevněný Královský palác, postavený Araby v 9. století. V těch dobách byl palác centrem veškerého dění, od umění až po kulturu. Dnes zde sídlí parlament autonomní oblasti Sicílie. Vstup do paláce je tedy omezen.

Nejnavštěvovanější památkou Palerma je kaple Capella Palatina, která představuje skutečný umělecký skvost. Oplývá krásnými mozaikami, mramorem, zlatem a drahými kameny. V kapli je použita nádherná umělecká stropní výzdoba tzv. mugarnas, která připomíná stalaktity a je typická pro islámské stavby. V křesťanském paláci je tedy absolutní raritou. Chcete-li mít jistotu, že se do kaple podíváte, dejte si pozor na fronty a raději buďte u vstupu již brzy ráno.

Palermo
Pláže v Palermu

Proslulé trhy a krásná botanická zahrada

Palermo je také proslulé svými trhy, které se nacházejí zejména ve čtvrti Albergheria. V úzkých uličkách naleznete stánky s čerstvou zeleninou, právě ulovenými rybami, nepřeberným množství koření a dalšími produkty. Nejživějším a nejstarším trhem je Mercato di Ballarò a po něm následuje Piazza del Carmine. Okolo tržišť posedají Siciliáni, hrají kostky a vzrušeně se baví.

Chcete-li si odpočinout od ruchu města, ideální volbou bude botanická zahrada Orto Botanico, která se nachází na východě od železničního nádraží. Na rozloze 10 ha můžete vidět širokou škálu zástupců vegetace z celého světa. Zahrada se dokonce řadí k nejlepším v Evropě.

Město Palermo vás zaujme historickými památkami, ale také krásnými úzkými uličkami a rušným italským životem, který je převážně směřován do ulic. Po tom všem shonu a hluku pak jistě přijde vhod klidná procházka přístavem nebo podél pobřeží.

Proslulé trhy v Palermu